Wentylatory Krosno

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do budynku?

Poniekąd najistotniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność mierzona w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) czy też cfm. Istotnym zadaniem działania jest wymuszenie transferu powietrza w związku z tym nic nam po cichym wentylatorze, który jednak nie zapewnia porządnej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest pułap szumu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać powinno się, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może znaczyć podwojeniu poziomu dźwięku. Należy wziąć też pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum pomniejszony hałas aniżeli jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja właściwy stosunek wydajności do wrzasku. Ażeby zmniejszyć głośność producenci w wielu przypadkach używają łożyska ślizgowe, które niemniej jednak są znacznie mniej odporne od łożysk kulkowych. 
   I tak dochodzimy do nadmienionej żywotności (trwałości)  która okazana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o chaosie. Oprócz samego poziomu harmideru znacząca jest także sylwetka tego szumu. Wysokie dźwięki są chyba najbardziej drażniące, z kolei niskie częstotliwości swobodnie przenoszą się na inne nawierzchnie powodując rezonans a także są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią dużo bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka wydawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale trywialny i zależy od konkretnego zastosowania, wymiarów otworu, budżetu a w dodatku innych pojedynczych zapotrzebowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.